Słodziki

Słodziki

Opine na temat słodzików i ich stosowania są różne. Do każdego z nas należy decyzja jakim preparatem słodzącym będziemy się posługiwać. Więcej na temat ich właściwości znajdziecie w opisie poniżej.

Wybór najlepszego słodziku jest trudny, nie wiadomo bowiem do końca na jakich kryteriach się oprzeć dokonując takiej oceny. Dość dużo uwagi w ostatnim czasie poświęca się związkom zawartym w roślinie zwanej stewią, której używa się do słodzenia pokarmów również na skalę przemysłową. Obecne w niej stewiozydy prawdopodobnie korzystnie wpływają na nasz organizm, usprawniając funkcjonowanie gospodarki insulinowo-glukozowej, a być może wykazują także inne interesujące właściwości.

Słodziki często reklamowane są jako lepsze zamienniki dla cukru. Większość z nich jest praktycznie bezkaloryczna, a przy odpowiednim ich zestawieniu, słodzone nimi napoje charakteryzują się pożądanym smakiem. Z drugiej strony jednak stosunkowo często spotkać można się z teoriami dotyczącymi potencjalnej szkodliwości substancji słodzących, zwłaszcza takich jak aspartam, który nie tylko podobno zwiększa ryzyko zaburzeń neurologicznych, ale także działa silnie kancerogennie.

Słodziki

Czy słodziki są bezpieczne?

Do tej pory udokumentowano jedynie dwa przypadki niekontrolowanego stosowania sorbitolu. Wiązały się one z nadmiernym spożyciem (dwie paczki dziennie) gumy do żucia. Objawem była biegunka i utrata masy ciała nawet o 20 proc., jednak był to skutek odwracalny.
Choć wszystkie substancje słodzące są przed dopuszczeniem na rynek dokładnie badane, nie można być jednak wobec nich zupełnie bezkrytycznym. Wraz z rozwojem badań słodziki budzą bowiem coraz więcej wątpliwości. Dotyczy to m.in. popularnej niegdyś sacharyny, która ze względu na potencjalnie rakotwórcze działanie jest wycofywana z rynku. Nie jesteśmy też w stanie przewidzieć długotrwałych skutków stosowania słodzików.

Dziś ze względu na nieprawidłowe odżywianie, powstaje często również problem posiadania żylaków, który dotyczy sporej części społeczeństwa. Ma na to bezpośredni wpływ siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz praca w pozycji stojącej. Jeżeli tylko zdecydujemy się na usunięcie żylaków, warto zapoznać się z prostym zabiegiem jakim jest laserowe usuwanie żylaków warszawa.

Już następnego dnia po zabiegu możemy spokojnie wrócić do swoich obowiązków.

 

  << Wróć do poprzedniej strony  Możesz być także zainteresowany:

  Fruktoza

  Fruktoza

  Szukasz lepszego zamiennika dla cukru, ale nie wiesz czy fruktoza jest właśnie nim i czy napewno jest to zdrowa żywność? Sprawdź informacje zawarte poniżej. Fruktoza, inaczej cukier owocowy, naturalnie występuje w owocach. Jest słodsza od sacharozy i wolniej przyswajana przez organizm, dlatego ma o 1/3 niższy indeks glikemiczny. Nie wywołuje [...] Czytaj więcej

  Słód

  Słód

  Nie masz zamiaru już więcej słodzić białym cukrem? Szukasz rozwiązania, które będzie zdrowsze? Warto sprobować właściwości słodu? Przekonajcie się sami. Do egzotycznych zamienników cukru należy, naturalna substancja słodząca, jaką jest słód ryżowy. Produkowany jest z pełnego ziarna ryżowego. Słód pełnoryżowy wytwarza się podczas długiego procesu, [...] Czytaj więcej

  Cukier trzcinowy

  Cukier trzcinowy

  Czy wiesz, że cukier brązowy, to potoczna nazwa cukru trzcinowego, który wytwarza się z rośliny nazywanej trzciną cukrową? Poznaj więcej właściwości cukru trzcinowego, czytając ciekawe informacje zamieszczone poniżej. Cukier trzcinowy znany jest od setek tysięcy lat. Trzcinę cukrową pierwszy raz wzięli do ust mieszkańcy Nowej Gwinei ok. 8000 r. [...] Czytaj więcej

  Cukier kokosowy

  Cukier kokosowy

  Cukier kokosowy to zdrowy zamiennik innych środków słodzących. Ma zwykle postać granulek oraz brązowawy kolor, ktory bardzo przypomina cukier trzcinowy. Zdecydujecie się na jego zakup i używanie? Cukier kokosowy jest łatwy w produkcji. Pozyskiwany jest z soku palmy kokosowej, który pobiera się z jej górnej części, po odcięciu jej pąków kwiatowych. [...] Czytaj więcej